Jak czyścić metalowe części lamp?

Pielęgnowanie powierzchni metalowych wymaga systematyczności. Bardzo ważny jest również dobór odpowiednich środków, przy czym powinno się uwzględniać rodzaj powierzchni. Matowe elementy czyści się inaczej niż błyszczące. Odkurzając i polerując lampy, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki temu osiągniemy pożądane efekty i nie narazimy przy tym swojego zdrowia. Dowiedzmy się zatem, jak czyścić lampy metalowe, tak by nie uszkodzić ich powierzchni.

O czym pamiętać przy czyszczeniu metalowych części lamp?

Oświetlenie zdecydowanie wpływa na wygląd wnętrza. Warto jednak mieć świadomość, że o tym, jak prezentuje się konkretne pomieszczenie, decyduje nie tylko światło, ale również jego oprawa. Aby nasze lampy – stojące, wiszące czy przymocowane do ściany – zachwycały, niezależnie od tego, czy są włączone, warto regularnie je czyścić, pamiętając szczególnie o metalowych częściach, które przy niewłaściwej pielęgnacji pokrywają się nie tylko kurzem, ale również rdzą. O czym należy pamiętać i czym czyścić lampy tego typu? Oto kilka prostych wskazówek.   

Jak czyścić lampy i ich elementy metalowe?

  1. Odcięcie dopływu prądu

Lampy myje się wodą. Można stosować również inne płyny, które równie dobrze przewodzą prąd. Aby uniknąć nieprzyjemnych i potencjalnie niebezpiecznych incydentów, warto odłączyć lampę od źródła napięcia. W przypadku żyrandoli bardzo często nieodzowne jest zdjęcie ich z sufitu. Aby czyszczenie było jak najdokładniejsze, co jakiś czas dobrze jest rozkręcić lampę i wyczyścić jej poszczególne elementy. Im bardziej ozdobny jest konkretny model, tym trudniej dbać o jego czystość. Dobrze jest jednak systematycznie podejmować pewien wysiłek.  

  1. Pozbycie się kurzu

Nic nie wpływa na wygląd metalowych powierzchni tak niekorzystnie jak kurz - niezależnie od tego, czy ich wykończenie jest matowe, czy błyszczące. W pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, tzn. w łazience lub w kuchni, ciemnoszary pył przykleja się do metalu i utrudnia czyszczenie. Aby uniknąć czegoś takiego, warto regularnie przecierać lampy suchą szmatką, włókniną czy szczotką – z naturalnym lub sztucznym włosiem. Jeśli warstwa kurzu jest wyjątkowo gruba, warto pozbyć się zanieczyszczeń przy pomocy ręcznego odkurzacza. Budowa tego urządzenia sprawia, że można stosować je nawet w trudno dostępnych miejscach, nawet w takich modelach jak czarna lampa ścienna Fredrikshamn Markslojd.

Czym czyścić lampy metalowe?

  1. Mycie 

Po rozkręceniu i usunięciu pierwszej warstwy kurzu można przystąpić do mycia. Najlepiej robić to wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Zbyt duża ilość specyfiku może sprawić, że metal wybarwi się, straci połysk itd. W takich przypadkach znakomicie sprawdza się również płyn do mycia szyb. Warto wykorzystywać też myjki parowe i ciśnieniowe, które zdecydowanie przyspieszają cały proces i sprawiają, że jest on mniej nużący. W czyszczeniu powierzchni metalowych liczy się dokładność. W mycie żyrandola wiszącego w sypialni powinniśmy wkładać tyle samo zaangażowania co w mycie takich elementów, jak lampy stojące do salonu. Szanując tę prostą zasadę, z pewnością uzyskamy znakomite rezultaty na oświetleniu typu biała lampa podłogowa Fredrikshamn Markslojd czy czarna lampa stołowa Fredrikshamn Markslojd.    

Jak czyścić metalowe części lamp?

 

Czym czyścić metalowe części lampy?

  1. Polerowanie

Po umyciu lepiej nie pozostawiać powierzchni samej sobie. Jeśli bowiem ma błyszczące wykończenie, pozostaną na niej nieefektowne zacieki. W takich przypadkach warto wytrzeć powierzchnię do sucha, wykorzystując do tego celu np. ściereczkę z mikrofibry. Alternatywą dla polerowania jest przetarcie metalu wodą zmieszaną ze spirytusem. Ilość alkoholu powinna być jednak symboliczna – w przeciwnym razie możemy sprawić, że powierzchnia się wybarwi, straci połysk itd. Bardzo ważne jest także zebranie nadmiaru wilgoci. Sprawdź na metalowych elementach oświetlenia typu lampa wisząca Trophy czy czarna lampa ścienna Barnaby

Jak czyścić metalowe części lampy?

Czym czyścić metalowe części lampy?

 

Metal jest jednym z podstawowych surowców, z których wytwarza się lampy. Jego popularność wynika z niezwykłej trwałości i odporności na uszkodzenia. Duże znaczenie ma również wygląd, który robi wrażenie (oczywiście pod warunkiem, że konkretny model został odpowiednio zaprojektowany). Wybierając oświetlenie do domu, warto stawiać na modele stworzone w dużej części z metalu. Trudno wyobrazić sobie bez nich aranżacje utrzymane w stylu industrialnym lub nowoczesnym. Aby lampy – nowoczesne, klasyczne, industrialne czy designerskie – zawsze prezentowały się tak samo doskonale, trzeba koniecznie dbać o ich czystość. Należy robić to regularnie i w odpowiedni sposób. Dzięki temu będą sprawiać, że wnętrze naszego domu zawsze będzie jaśnieć nieskazitelnym blaskiem. Teraz już wiesz, czym czyścić lampy wykonane z metalu, więc zadbaj odpowiednio o nie i ciesz się ich wspaniałym wyglądem przez długi czas!