5 zasad doboru oświetlenia do mieszkania

 

Oświetlenie w znacznym stopniu wpływa na to, jak ostatecznie wygląda mieszkanie. Przed zakupem lamp dobrze jest chwilę zastanowić się nad tym, czego właściwie potrzebujemy. W naszym tekście zdradzamy 5 zasad doboru oświetlenia, które z pewnością Ci pomogą w wyborze.

Jak dobrać oświetlenie do mieszkania?

Inne oświetlenie mieszkania sprawdzi się w biurze, a inne będzie pasowało do salonu. Istotny jest tu nie tylko design, ale także samo natężenie światła. W pomieszczeniach, w których potrzebna jest zwiększona koncentracja, jest ono odpowiednio wyższe. Z kolei w miejscach wypoczynku strumień światła może być o wiele delikatniejszy. Ważną rolę odgrywa zarówno natężenie światła, jak i to z ilu źródeł ono pochodzi. Ciężko jest oświetlić całe pomieszczenie tylko i wyłącznie za pomocą lampy wiszącej. Jakie są zasady doboru oświetlenia? Zależnie od rodzaju pokoju przydatne okazują się także m.in. kinkiety nowoczesne oraz lampy podłogowe i lampy stołowe. Są one w stanie rozświetlić kąty wnętrza, a do tego są źródłem przyjemnej atmosfery. Decydując się na kilka źródeł światła, można doskonale wydzielić strefy pomieszczenia. Lampy wiszące znajdą się np. w części biurowej, a kinkiet w części wypoczynkowej. 

zasady doboru oświetlenia

Oświetlenie mieszkania w zależności od stylu

To właśnie dodatki sprawiają, że pomieszczenie wygląda na w pełni wykończone. W aranżacji wnętrza bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie mieszkania, które łączy funkcjonalność z walorami estetycznymi. Jest ono w stanie podkreślić styl pokoju, ale źle dobrane może spowodować wrażenie chaosu. Przed przystąpieniem do zakupów dobrze jest chwilę zastanowić się nad tym, czego właściwie szukamy. Zawęzi to wybór i sprawi, że zakupy zajmą mniej czasu. Umiejętnie dobrane lampy doskonale podkreślają dany styl. Jeżeli zależy nam na konkretnej estetyce, warto zorientować się, z jakich elementów słynie. Za przykład może posłużyć styl glamour, który odznacza się umiłowaniem do dekoracyjnych form. Świetnie sprawdzą się tu bogato zdobione lampy o złotym kolorze i szklanych elementach, które subtelnie odbijają światło. Z kolei w stylu industrialnym stawiamy przede wszystkim na proste formy. Wśród materiałów króluje tu metal, który może być łączony m.in. ze szkłem oraz z drewnem. 

Postaw na funkcjonalność

Jak dobrać oświetlenie do mieszkania? Aby spełniać właściwie swoją rolę, oświetlenie powinno być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne. Nie może ono przeszkadzać w codziennym życiu np. długa lampa wisząca nie jest najlepszym pomysłem przy niskich sufitach. Przeważnie w jednym pomieszczeniu potrzebnych jest kilka źródeł światła. Plafon, lampa wisząca czy żyrandole mogą nie oświetlić wystarczająco wszystkich kątów pokoju. Jeżeli mieszkanie jest także miejscem pracy, wówczas niezbędna okazuje się praktyczna lampa biurkowa. Z kolei w pokoju dziecięcym potrzebne jest delikatne źródło światła pod postacią kinkietu albo cotton ballsów. Dzięki temu można spokojnie doglądać malucha w nocy, nie rozbudzając go przy tym. Dodatkowe oświetlenie mieszkania przydaje się również w okolicach lustra. Można zdecydować się zarówno na podświetlany model, jak i na zakup lampek, które pozwolą na komfortowe wykonywanie precyzyjnych czynności. Z takim przygotowaniem robienie makijażu czy układanie fryzury już nigdy nie będą przysparzać trudności. 

oświetlenie mieszkania

Zwróć uwagę na metraż

Wielkość mieszkania i poszczególnych pomieszczeń ma znaczny wpływ na to, jakie oświetlenie będzie pasowało tam najlepiej. W wielkim salonie delikatne plafony albo kinkiety mogą pozostać niezauważone, natomiast w niewielkiej sypialni majestatyczny żyrandol może spowodować wrażenie przytłoczenia. Łatwo jest przesadzić w obie strony. Stąd powstały zasady doboru oświetlenia. Na szczęście zawsze można iść na kompromis. Jeżeli przez całe życie marzyło się o imponującym żyrandolu, ale wielkość pomieszczenia nie przystaje do takiego oświetlenia, dobrym rozwiązaniem jest dekoracyjny plafon. Bez trudu można znaleźć modele, które swoją formą przypominają żyrandole, jednak są przy tym od nich nieco mniejsze i delikatniejsze, dzięki czemu sprawdzą się nawet w niewielkim pokoju. Z kolei w dużych wnętrzach bardzo dobrze prezentują się zestawy oświetleniowe złożone z paru lamp wiszących oraz lampy o sporych kloszach. Spowodują one, że wnętrze będzie wyglądało przytulniej. 

Koszty

Remont mieszkania bywa nieprzewidywalny. Czasem można się spostrzec, że już dawno minął ustalony termin jego ukończenia, a ponadto nagle zwiększyły się koszty całego przedsięwzięcia. Niektórych sytuacji nie da się przewidzieć, ale w wielu pomocne okazuje się ustalenie budżetu. Wiedząc, ile chce się wydać, można spokojnie przystąpić do zakupów. W naszym sklepie znalazły się produkty z praktycznie każdej półki cenowej, dzięki czemu wszyscy Klienci bez problemu znajdą coś idealnego dla siebie.

Dobierz odpowiednie oświetlenie mieszkania w naszym sklepie Magia Form

Przy wyborze oświetlenia ważnym czynnikiem jest nie tylko jego cena, ale także parametry. Lampy o podobnej wartości mogą różnić się między sobą poszczególnymi właściwościami, dlatego przed zakupem najlepiej jest dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu.