Ciepłe światło - co to jest i gdzie pasuje?

Najbardziej znanym i popularny parametrem światła jest jego natężenie. Równie istotną rolę odgrywa także jego barwa. Właśnie ona decyduje o tym, jakie oświetlenie wybieramy do miejsca pracy, a jakie do sypialni lub pokoju dziennego - pomieszczeń, w których odpoczywamy. W niniejszym artykule znajdują się podstawowe informacje o barwach światła emitowanego przez dostępne na rynku oświetlenie typu LED oraz porady jak powinniśmy je dobierać. Kiedy ciepłe światło będzie najlepszym wyborem?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawowy podział wyróżnia cztery barwy światła:

- dzienną,
- chłodno-białą,
- białą,
- ciepło-biała.

Każdej z nich odpowiada określona temperatura barwowa jednak żaden specjalistyczny żargon nie ułatwi nam doboru oświetlenia do naszych wnętrz. Więc jak to wygląda w praktyce?

 

Gdzie zastosować światło ciepłe? Poszczególne wnętrza, w których przebywamy na co dzień, wbrew pozorom wymagają zróżnicowanego oświetlenia. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jego ogromnego wpływu na komfort naszego funkcjonowania i nasze dobre samopoczucie. Jedna barwa światła pozwoli nam na zminimalizowanie zmęczenia oczu podczas wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera i aktywuje do dalszych działań, a druga wprowadzi przyjemną, relaksującą atmosferę i skłoni do odpoczynku. Sprawdźmy więc, co dokładnie w naszym domu może zmienić ciepłe światło.

 

 

Co to jest ciepłe światło?

Monitory urządzeń takich jak laptopy, telefony lub tablety emitują szkodliwe promienie, tzw. światło niebieskie, które negatywnie wpływa na nasz narząd wzroku. Długotrwałe narażenie na ich działanie jest przyczyną wielu dolegliwości: bólów głowy, problemów z zasypianiem, pogorszenia się wzroku. Zastosowanie oświetlenia dającego światło o ciepłej barwie pozwala zniwelować ryzyko złego samopoczucia lub dyskomfortu związanych z wysiłkiem wzrokowym. Dodatkowym atutem oświetlenia są oprawy wykonane z delikatnych materiałów w jasnych kolorach lub mlecznobiałego szkła, które dodatkowo rozpraszają snop światła.

Co to jest ciepłe światło? Każdy z nas w ciągu dnia jest narażony nie tylko na szkodliwe działanie światła niebieskiego, ale także na stres i zmęczenie. Oświetlenie emitujące światło o ciepłej barwie wprowadza do pomieszczeń atmosferę przyjemnego spokoju, skłaniającą do odpoczynku. Dzięki tej barwie światła wnętrza stają się bardziej przytulne. Tego typu oświetlenie idealnie nadaje się do pokojów dziennych i sypialni - pomieszczeń, które w Twoim domu pełnią rolę azylu. Dodatkowe elementy oświetlenia, takie jak kinkiety lub lampy stołowe świecące ciepłą barwą światła, użyte niezależnie od głównego źródła światła wprowadzą w sypialni półmrok idealny do popołudniowej drzemki.

Jakie produkty emitują światło ciepłe?

Poniżej przedstawiamy produkty, które posiadają zintegrowane źródła typu LED emitujące dobroczynne ciepłe światło.

Lampa wisząca Solar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lampa firmy Maxlight ma wyjątkowy, elegancki charakter. Idealnie nadaje się do salonów i sypialni w nowoczesnym stylu. Oprócz zintegrowanego źródła ciepłego światła typu LED żyrandol posiada także możliwość skrócenia przewodu zasilającego.
 
Plafon Montana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Propozycja firmy Maxlight do pomieszczeń niewysokich lub o niewielkim metrażu. Nie zajmuje zbyt dużo miejsca, ale dzięki dużej płaszczyźnie dostarcza wystarczającą ilość ciepłego światła.
 
Lampa stołowa Conus
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lampa stołowa Conus sprawdzi się zarówno w salonie, na stoliku kawowym, jak i sypialni, w charakterze lampki nocnej.
 
Kinkit Infinity
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kinkiet Infinity nie tylko posiada zintegrowane źródło ciepłego światła LED, ale także ma nietuzinkową nowoczesną formę. Wprowadzi przyjazną atmosferę i będzie stanowić wyjątkowy element dekoracyjny.