Czy lampa IP44 nadaje się do montażu na deszczu?

Czy lampa IP44 nadaje się do montażu na deszczu?


Przy wyborze oświetlenia do ogrodu zwracamy uwagę przede wszystkim na jego wygląd oraz na rodzaj źródła światła. Jednak bardzo istotny jest również wskaźnik IP. To właśnie on informuje nas o tym, czy oprawa jest przystosowana do niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dzisiaj zdradzamy, jak poprawnie odczytać wartość IP oraz czy lampy zewnętrzne IP44 przetrwają przy deszczowej pogodzie.


Jak odczytywać wskaźnik IP?
Przy oświetleniu znajduje się wskaźnik IP. Często jego interpretacja bywa pomijana, jednak jest to dużym błędem, ponieważ to właśnie dzięki wskaźnikowi IP dowiesz się czy dany model nadaje się np. do łazienki albo ogrodu. Pod skrótem IP kryje się nazwa International Protection Rating. IP informuje o stopniu ochrony oprawy przed działaniem ciał stałych i wody. Pierwsza z cyfr oznacza odporność na wnikanie ciał stałych m.in. pyłu i kurzu, natomiast druga informuje o stopniu zabezpieczenia konstrukcji przed wnikaniem wody. W pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak sypialnia, kuchnia czy salon, wystarczające są modele lamp o IP20. Wartość ta informuje, że oprawa jest odporna na działanie kurzu. Jeżeli szukasz oświetlenia do łazienki, wnętrz o podwyższonej wilgotności oraz do ogrodu czy na taras, wskazane są lampy o wskaźniku IP44 albo wyższym. Lampy o wartości IP44 są odporne na wnikanie drobinek pyłu i kurzu oraz na krople wody padające pod dowolnym kątem. Lampy o IP54 są dodatkowo pyłoszczelne, natomiast modele o IP67 mogą być bez konsekwencji zanurzone w wodzie.  


Czy IP44 jest wystarczające dla lampy zewnętrznej?
Przy aranżacji ogrodu, tarasu czy balkonu pragniemy, aby wszystko wyglądało idealnie. Dotyczy to nie tylko roślinności i mebli, ale również oświetlenia zewnętrznego. To właśnie ono nadaje przestrzeni niezwykłego klimatu. Za sprawą lamp zewnętrznych możesz podkreślić najpiękniejsze drzewa, kwiaty czy zabytkową elewację budynku. Pozostaje jedynie pytanie, czy lampa zewnętrzna z IP44 sprawdzi się nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych? Wartość 44 informuje o tym, że oprawa jest chroniona przed drobinkami kurzu oraz przed kroplami wody padającymi pod dowolnym kątem. Oznacza to, że lampa bardzo dobrze sprawdza się w warunkach zewnętrznych, a deszcz nie jest w stanie jej zaszkodzić. Wśród tego typu modeli najbardziej poleca się lampy elewacyjne. Mają one kontakt z wodą, a jednocześnie są chronione przed stałym kontaktem ze strugami deszczu. Zewnętrzne lampy elewacyjne są nie tylko źródłem światła, ale i doskonałą ozdobą. Przykładem jest kinkiet Norfolk od marki Artemodo. Model przypomina swoją budową tradycyjną latarnię. To idealny wybór do klasycznych i rustykalnych domów. Ponadto kinkiet perfekcyjnie wygląda na tle czerwonej cegły. Światło, wybijające się spod tafli ciemnego szkła, tworzy niesamowity klimat. Wśród lamp zewnętrznych o wartości IP44 znajdziesz także wiele nowoczesnych czy designerskich wariantów. Dzięki nim Twój ogród albo taras nareszcie będzie prezentował się równie zachwycająco dniem, jak i nocą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię