Jak czyścić kryształowe lampy?

Są niezwykle efektowne. W blasku żarówki pięknie się mienią i niewątpliwie robią wrażenie. Prezentują się doskonale nie tylko w ogromnych pałacach, ale również w nowoczesnych mieszkaniach urządzonych w stylu glamour. Lampy kryształowe to cudowny dodatek do wnętrz, który… wymaga regularnej pielęgnacji. Wystarczy odrobina nieuwagi, by na błyszczącym materiale pojawiły się nieefektowne zacieki. Łatwo również o efekt zmatowienia, który odbiera ozdobie cały blask.   

Żyrandole kryształowe w klasycznej odsłonie

Kojarzą nam się z przestronnymi i bogato urządzonymi salami balowymi oraz z innymi wnętrzami pałaców. Najczęściej są olbrzymie, co potęguje wrażenie przepychu. Ich urokliwy blask sprawia, że całe pomieszczenie skrzy się i jaśnieje. Reprezentatywność kryształowych żyrandoli zdecydowanie robi wrażenie i spotyka się z aprobatą osób, które lubią przepych i mocne akcenty w aranżacjach.  Współcześnie coraz częściej odchodzi się od tego typu projektów. W nowoczesnych wnętrzach dominuje funkcjonalność. Jednym z jej oblicz jest minimalizm. Choć modernizm szturmem wkrada się do domów, wciąż istnieje liczne grono zwolenników klasycznych rozwiązań, które mają przecież nieodparty urok. 

https://www.magiaform.pl/lampa-wiszacazyrandol-nostra-9013528-spotlight-krysztalowa-oprawa-wiszaca

 

https://www.magiaform.pl/kinkiet-nostra-9013228-spotlight-krysztalowa-oprawa-na-sciane

Lampy kryształowe nowoczesne

Wnętrzarski modernizm jest charakterystyczny, w związku z czym ma szerokie grono zwolenników i przeciwników. Trudno pozostać obojętnym wobec trendu, który wciąż wydaje się świeży i nietuzinkowy. Można przypisać mu wiele cech, spośród których każda jest odbierana subiektywnie. Dyskusje na temat gustów nie prowadzą rozsądnych wniosków, dlatego warto uznać, że na rynku jest wystarczająco dużo miejsca dla różnorodnych zjawisk, na które każdy może reagować zgodnie ze swoimi odczuciami.

W nowoczesnych aranżacjach pojawiają się nie tylko surowe formy. Można znaleźć tam również wyraziste lampy w stylu glamour, które często w nieznacznym stopniu przypominają okazałe żyrandole. Modernizm zdaje się mieć znacznie więcej oblicz. Niektóre z nich zachwycają, inne szokują. Różnorodność to niewątpliwie atut. Stanowi ona bogate źródło inspiracji. Mnogość dostępnych projektów umożliwia realizację interesujących pomysłów, z których każdy ma swój wyjątkowy urok.   

https://www.magiaform.pl/lampa-wiszaca-biagio-pendant-md1318-5-zuma-line-krysztalowa-chromowa-oprawa-wiszaca

https://www.magiaform.pl/lampa-sufitowa-biagio-ceiling-mx20103-6-zuma-line-krysztalowachromowa-oprawa-sufitowa

Lampy glamour – czyszczenie

Aby żyrandole oraz mniejsze lampy, w których dominują efektowne kryształy, sprawiały olśniewające wrażenie, należy systematycznie je czyścić. Ważne, by nie stosować przy tym silnych środków chemicznych, ponieważ zbyt mocne substancje mogą uszkodzić delikatną powierzchnię. Najlepiej sprawdza się mycie wodą z niewielką ilością preparatu czyszczącego. Po wyschnięciu można przetrzeć powierzchnię słabym roztworem octu. To efektywny, a zarazem tani sposób na pozbycie się zacieków.  

W czyszczeniu kryształów ważna jest systematyczność. Sporadyczne wykonywanie tego zajęcia sprawia, że ozdoby blakną i przestają spełniać swoją najważniejszą funkcję. Od oświetlenia w stylu glamour oczekuje się przede wszystkim tego, że będzie olśniewać. Aby uzyskać pożądany efekt, warto pamiętać o czyszczeniu przy każdym sprzątaniu. Dzięki regularności nie trzeba poświęcać temu zadaniu przesadnie dużo uwagi ani energii. 

Jeśli dokładne czyszczenie powtarzane co tydzień lub dwa razy w tygodniu jest dla nas zbyt męczące, możemy ograniczyć się do omiatania lampy, wykorzystując w tym celu zwyczajną miotełkę do kurzu. Co jakiś czas należy jednak przeprowadzić gruntowne czyszczenie, które wymaga odłączenia lampy. W takich przypadkach warto rozmontować żyrandol, aby móc dokładnie wyczyścić wszystkie części. Konieczne jest umycie wszystkich elementów, z jakich składa się lampa, jednak pamiętajmy przy tym także o żarówkach. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń należy odczekać, aż lampa wyschnie. Następnie można ponownie ją złożyć i ponownie zamontować. Efekty uzyskane wskutek dokładnego czyszczenia wynagradzają trud włożony w tę mozolną pracę.

https://www.magiaform.pl/lampa-wiszacazyrandol-luxoria-9018628-spotlight-krysztalowa-oprawa-wiszaca

https://www.magiaform.pl/plafon-luxoria-9018428-spotlight-krysztalowa-oprawa-na-sufit

https://www.magiaform.pl/kinkiet-luxoria-9018128-spotlight-krysztalowa-oprawa-na-sciane

 

Kryształowe lampy są przepiękne i zdecydowanie urokliwe. Choć nie wprowadzają do wnętrza ciepła i swojskości, wywierają silne wrażenie i wzbudzają zachwyt. Dzięki temu idealnie sprawdzają się w aranżacjach o reprezentacyjnym charakterze. Aby wywierały odpowiednio silne wrażenie, musimy systematycznie o nie dbać. Nie wymaga to szczególnego zaangażowania ani ciężkiej pracy, jednak liczy się systematyczność. Duże znaczenie ma również precyzja.