Jak oświetlić domowe biuro - praktyczny poradnik

Rok 2020 przyniósł w życiu większości ludzi sporo zmian. Wiele osób było zmuszonych zamienić pracę stacjonarną na pracę zdalną. Ma to w sobie zarówno plusy i minusy, jednak pewne jest, że niektórzy nie byli przygotowani do wykonywania swoich obowiązków w domu. Wyznaczenie przestrzeni, w której by się komfortowo pracowało, jest jednym z podstawowych zadań, umożliwiających odnalezienie się w nowym porządku. Ważną rolę odgrywa zorganizowanie sobie odpowiedniego miejsca, ale i właściwe oświetlenie domowego biura. W dzisiejszym tekście zdradzamy kilka praktycznych zasad, które pomogą uzyskać komfort pracy.Lampa stołowa House 107738 Markslojd biała nowoczesna oprawa stojąca

Jakie lampy do biura domowego warto wybrać?

Aranżacja domowego kącika biurowego sprawi, że Twoja praca stanie się bardziej efektywna. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim, jeżeli wcześniej rzadko pracowałeś w mieszkaniu i służyło ono zwłaszcza do wypoczynku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystkie lampy posiadają ciepłą barwę światła. Jest ona znakomitym wyborem, jeżeli chcesz odpocząć, ale w chwili, kiedy musisz pracować, będzie jedynie powodować ospałość. W biurach i miejscach pracy stawia się na światło o neutralnej i chłodnej barwie. Odpowiednie oświetlenie biura w domu sprzyja koncentracji i powoduje, że łatwiej jest wykonywać obowiązki. Nie trzeba wymieniać oświetlenia w całym pokoju, przeważnie wystarczy zmiana w lampce biurkowej. Przy wyborze nowego stanowiska pracy, zwróć uwagę na to, by miało ono jak najlepszy dostęp do światła naturalnego. W ten sposób łatwiej uzyskasz dobry nastrój i nie będziesz musiał przez cały dzień korzystać ze sztucznego oświetlenia. Jednak niezbędne są również dodatkowe źródła światła. W pracy biurowej bardzo ważne jest to, aby w pomieszczeniu znajdowały się co najmniej dwie lampy. Przeważnie są to lampy sufitowe oraz lampy biurkowe. W dalszej części tekstu znajdziesz charakterystykę praktycznych modeli, jednak już teraz należy wspomnieć o prawidłowym ustawieniu lampki biurowej. Jak dobrze oświetlić biuro w domu? Jeżeli jesteś praworęczny, lampa powinna być umieszczona z lewej strony biurka. W przypadku osób leworęcznych zamieniamy strony. Dzięki temu, podczas pracy, nie będziesz zasłaniał źródła światła. Ponadto komfort pomoże Ci uzyskać właściwe ustawienie odległości od światła do blatu. Optymalna odległość wynosi ok. 35cm. Są to proste zasady, które w znacznym stopniu ułatwią codzienne funkcjonowanie.

 

Lampki biurkowe

Lampa stołowa Nexus 10 77285003 Nordlux nowoczesna oprawa w kolorze czarnym Domowe biuro nie może się obyć bez lampy biurowej. Wcześniej wspominaliśmy już o jej prawidłowym ustawieniu, teraz przyszła pora na przedstawienie kilku chętnie kupowanych modeli. Najczęściej wybierane są lampy o ruchomych kloszach, które pozwalają na skierowanie strumienia światła w dowolnym kierunku. Znaczenie mają oczywiście także względy wizualne. Dużo lepiej pracuje się w przestrzeni, która jest spójna z gustem. Jakie lampy do biura domowego warto wybrać? Świetnym wyborem do nowoczesnego wnętrza jest lampa Nexus od marki Nordlux. Minimalistyczna oprawa dostępna jest w kolorze czerni i bieli. To model, który jest nie tylko praktyczny, ale i wyjątkowo ładny. Dzięki temu po zakończonej pracy może służyć jako stylowe oświetlenie boczne. Znakomitym wyborem do domowego biura jest również lampa House od firmy Markslojd. Podobnie, jak poprzedni model, ten również występuje w białej i czarnej wersji kolorystycznej. Lampa House posiada ruchomą konstrukcję, którą można dostosować do różnych wysokości. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Oświetlenie Markslojd pasuje nie tylko do stylu nowoczesnego, ale także do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym albo bauhaus. Jeżeli nie masz dla siebie całego biurka, a pracujesz np. na blacie stołu, idealnym rozwiązaniem jest lampa z klipsem. Pozwala ona zaoszczędzić sporo miejsca, a jednocześnie gwarantuje wystarczającą ilość światła. Sprawdzi się np. czarna lampa z klipsem Cyclone od marki Nordlux. Model można przymocować m.in. do biurka, stołu czy regału.

Oświetlenie domowego biura za pomocą lamp sufitowych

Przy pracy zdalnej najlepiej sprawdzają się lampki biurowe, jednak dobrym uzupełnieniem dla nich jest oświetlenie sufitowe. Przy jego wyborze warto pamiętać o tym, by oświetlało ono równomiernie całe pomieszczenie. Centralne światło jest świetnym wsparciem dla lampek biurowych, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje pochmurna pogoda. Wówczas nawet przy najlepszym oświetleniu bocznym możemy czuć się nieco senni, a włączenie dodatkowego źródła światła od razu zniweluje to uczucie. Jak dobrze oświetlić biuro w domu? Godne polecenia są lampy posiadające zintegrowane źródło światła typu LED. Są one energooszczędne, a ponadto zapewniają równomiernie rozchodzący się strumień światła. Dobrym wyborem są np. oprawy wpuszczane od Kohl Lighting. Do wyboru otrzymujemy modele zbudowane na bazie koła i czworokąta. Świetnie sprawdzą się również plafony. Firma Exo posiada w swojej ofercie rodzinę lamp Vorada, w której znajdują się plafony o różnych wymiarach. Dzięki temu bez trudu znajdziesz model najlepiej pasujący do Twojego mieszkania. Dodatkowo możesz wybierać między beżową, białą i czarną oprawą. Urządzenie swojego kąta do pracy nie jest najtrudniejszym zadaniem. Wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku podstawowych zasadach, a wkrótce odkryjesz, jak istotnemu polepszeniu uległ Twój komfort pracy.

Plafon Vorada 908B-L0125B-RC Exo