Jak oświetlić klatkę schodową?

Pod nogi patrzeć warto zawsze, ale schodach taka ostrożność jest już naprawdę bardzo wskazana. Oczywiście na nic szeroko otwarte oczy, jeżeli na klatce schodowej będzie za ciemno, aby dostrzec przeszkodę. I wcale nie musi to być środek nocy — w wielu domach układ pomieszczeń jest taki, że na schodach przez cały dzień panuje półmrok. W końcu światła bardziej potrzebuje kuchnia, jadalnia czy salon, prawda? Cóż… nie do końca, ale nie będziemy Cię tu zachęcać do wyburzania ścian. Zamiast tego zaproponujemy kilka ciekawych patentów na dyskretne i eleganckie oświetlenie klatki schodowej. 

Jakie oświetlenie wybrać na klatkę schodową?

Dyskusję o oświetleniu klatki schodowej rozpoczniemy od przypomnienia najważniejszej zasady — zawsze wybieraj diody LED zamiast zwykłych żarówek, nawet tych energooszczędnych. Pomijając wątek dotyczący ekologii czy zużycia prądu, diody LED mają nad wszelkimi innymi świetlówkami tę miażdżącą przewagę, że wymienić będziesz je musiał dopiero za kilkanaście lat. Dlaczego to takie ważne? Co innego wykręcić żarówkę z lampy podłogowej czy wiszącej i wkręcić nową, a co innego rozmontowywać oprawę wbudowaną w ścianę. Chcesz oszczędzić sobie takich zabaw co kilkanaście miesięcy? Bądź wierny LED-om. 

Najpopularniejsze oświetlenie na schody

Nasze zestawienie otworzymy najbardziej klasycznymi schodowymi oprawami i to wcale nie dlatego, że lubimy banalne, oklepane rozwiązania. Po prostu parafrazując tytuł słynnego albumu Elvisa Presley’a — 50 000 000 klientów nie może się mylić. Skoro tak wielu z Was chce na schodach mieć oświetlenie wpuszczane w ściany, to coś w nim musi być! A co konkretnie? Przyjrzyjmy mu się bliżej, by odpowiedzieć na to pytanie. 

Jak oświetlić schody? 

Największą zaletą opraw schodowych jest subtelność, z jaką działają. Zamiast świecić intensywnie na wszystkie strony, te instalacje oświetleniowe dyskretnie podświetlają kolejne stopnie. Pozostali domownicy nie muszą się więc dowiedzieć, że znowu wracasz do domu w samym środku nocy, a Ty nie obudzisz ich, potykając się co kilka kroków. Doceniamy ponadto ich kompaktowość oraz fakt, iż odstają od ściany jedynie na kilka milimetrów — po co komu konstrukcja zajmująca cenne miejsce na stopniach? Wpuszczane w ścianę oprawy schodowe są więc idealne, gdyż bezpiecznie poprowadzą Cię na piętro, a przy tym same nie staną się kolejną przeszkodą do pokonania. Przed zakupem zwróć jednak uwagę na to, że takie lampy świecą ze zróżnicowaną intensywnością, co bezpośrednio przekłada się na Twój komfort użytkowania. 

Oświetlenie klatki schodowej — detale mają znaczenie

Różnicę w zasięgu i intensywności opraw schodowych świetnie oddają modele SYNA marki Dopo. Pierwszy z nich skrywa w sobie kilka diod LED, jedynie zaznaczając swoją obecność. Drugi nieco bardziej wystaje ze ściany, rzucając snop światła ku górze. Jak tę różnicę odczujesz Ty i pozostali domownicy w trakcie ciemnej nocy? Pierwsza z lamp będzie dyskretnie wskazywać kolejne stopnie, jednak oświetli je w ograniczony sposób. Na plus zapiszemy jej natomiast fakt, że nawet w większej ilości (na przykład przy większej liczbie schodów) nie oślepi, co docenią właściciele domów z niezabudowaną klatką schodową, wychodzącą na przykład na salon. Jeżeli wybierzesz drugą z przedstawionych opraw, nie będziesz musiał się specjalnie skupiać na drodze, gdyż wszystkie stopnie będą wyraźnie oświetlone.
Warto ponadto zwrócić uwagę na barwę światła — producent tego modelu świadomie zrezygnował z klasycznego, białego bądź żółtego światła, by nie popsuć nocnego nastroju.
 

Pora na odmianę — żyrandole i lampy wiszące idealne na klatkę schodową

Pora odkleić się w końcu od tych ścian i przenieść wyżej — a konkretnie pod sam sufit. Dlaczego akurat tam i co sufit może mieć wspólnego ze schodami? Nie, nie, to nie dziennikarski chochlik ani pomyłka. Klatkę schodową możesz bardzo dobrze doświetlić przy użyciu lampy wiszącej z długim żyrandolem. Oczywiście, najlepiej sprawdzą się modele wyposażone w większą ilość źródeł światła. W końcu do oświetlenia są zarówno schody na samej górze, jak i te na dole — światło musi więc docierać aż do pierwszego stopnia. Do takich zadań wspaniale nadają się oprawy takie, jak model MINIMAL marki Ideal Lux. Dwa szklane klosze zawieszone są na długich przewodach niezależne od siebie, co daje nam fantastyczną możliwość dopasowania ich do ułożenia klatki schodowej.
 

Jak oświetlić zewnętrzną klatkę schodową, czyli gdy jedno źródło światła to za mało

Nie samym domem człowiek żyje, a konkretnie — nie jego wnętrzem. Schody mogą znajdować się także na zewnętrznej części posesji, gdzie prowadzą na ganek, wysoki taras, balkon czy do altany. Do oświetlania zewnętrznych klatek schodowych doskonale nadają się oczka hermetyczne, przypominające w swoich założeniach wpuszczane w ściany oprawy schodowej. Na zewnątrz warto jednak postawić na więcej źródeł światła, łącząc oczka chociażby z plafonami.
 

 

O dobre oświetlenie klatki schodowej zadbać powinny nie tylko osoby nagminnie wracające do domu przed świtem czy też nocne marki, które zwyczajnie nie mogą zasnąć. W pochmurny dzień i przy niekorzystnym układzie pomieszczeń źle padające cienie podłożą nogę każdemu z nas. Nie oszczędzaj więc na oświetleniu klatki schodowej — tych opraw nie kupujesz w celach dekoracyjnych, lecz inwestujesz we własne bezpieczeństwo.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię