Jak urządzić przestrzeń i wybrać oświetlenie do biura?

Człowiek w pracy spędza znaczną część życia, dlatego tak ważne jest, aby czuł się tam dobrze i komfortowo. Właściwie urządzona przestrzeń nie tylko poprawia samopoczucie, ale także zwiększa efektywność pracy.

Ustawienie mebli w biurze

Optymalnym ustawieniem biurka jest ulokowanie go bokiem do okna, jeżeli jeszcze jest przy tym umieszczone przodem do drzwi, otrzymuje się czystą perfekcję. Jednak wiadomo, że nie w każdym przypadku jest to możliwe. Często w jednym pomieszczeniu znajduje się kilka stanowisk pracy, a sprawa dodatkowo się komplikuje, kiedy pokój okazuje się mało ustawny. Na szczęście zawsze istnieje wyjście awaryjne. W przypadku zbyt jasnego strumienia światła z pewnością przydadzą się zasłony albo rolety. Gdy pomieszczenie jest natomiast zbyt ciemne, podstawą są dodatkowe lampy. W aranżacji przestrzeni biurowej przeważnie stawia się na neutralne rozwiązania. Dominuje jasna paleta barw m.in. odcienie bieli i szarości. Zdecydowanie odradza się używanie mocnych i ciemnych kolorów, które mogłyby stać się przyczyną przygnębienia i senności. 

Wyznaczenie stref

Duży wpływ na samopoczucie pracowników ma organizacja przestrzeni. Wiele zależy od możliwości lokalowych, ale ważne jest to, aby każda osoba miała swoją własną strefę. Zbyt ciasne ustawienie biurek często staje się przyczyną dyskomfortu pracowników, a ponadto obniża ich koncentrację. Przy aranżacji wnętrza warto pomyśleć o tym, w którym miejscu najlepiej postawić półki z dokumentami, kopiarkę czy inne używane przez wszystkich sprzęty i akcesoria, tak aby korzystanie z nich nie zakłócało niczyjej pracy. Już na etapie projektu można stwierdzić, że ustawienie regału z fakturami za czyimiś plecami nie jest najlepszym pomysłem. Wiele badań dowodzi, że człowiek pracuje wydajniej, jeżeli ma możliwość efektywnego odpoczynku. Coraz więcej firm decyduje się na tworzenie tzw. stref wypoczynku, które pozwalają zregenerować siły.

Wybór oświetlenia do biura

Zasady dotyczące prawidłowego oświetlenia miejsca pracy są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Kontrole BHP bardzo często zwracają uwagę właśnie na kwestię oświetlenia. Wiele badań potwierdziło, że źle dobrane oświetlenie obniża efektywność pracy, a do tego powoduje złe samopoczucie pracowników. Wysokiej wydajności najlepiej sprzyja światło dziennie, jednak, kiedy jest ono niemożliwe do uzyskania, dobrym wyborem jest zimna barwa światła. W przypadku samego doboru modeli lamp panuje już większa dowolność. Wariant może przede wszystkim pasować do wystroju. Popularnością cieszą się m.in. plafony, oczka stropowe i lampy sufitowe. Przy każdym stanowisku pracy znajduje się z kolei praktyczna lampa biurkowa. Można zdecydować się np. na minimalistyczną oprawę Thala Paulmann

Zaaranżuj swoje biuro w sklepie Magia Form

Wśród naszych produktów znajdziesz nie tylko oświetlenie biura, które zapewni Ci komfort pracy i podkreśli unikalny charakter przestrzeni, ale także meble i inne elementy wyposażenia. Razem podkreślimy osobowość Twojego wnętrza!