Mieszkanie w stylu industrialnym – informacje i porady

Obecnie mieszkania w stylu industrialnym cieszą się ogromną popularnością. Ludzie pokochali minimalizm i prostotę form, jakie niesie ze sobą ten styl. Początków tej estetyki możemy poszukiwać już pod koniec XVIII wieku. Wówczas to powstały budynki przemysłowe, których wygląd był uwarunkowany względami praktycznymi. Bardzo duże okna były wynikiem braku elektryczności. Przy dużych przeszklonych powierzchniach do pomieszczeń dochodziła większa ilość światła. Architektura budynków miała zapewnić przede wszystkim ich funkcjonalność, a ponadto uchronić je przed wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia pożaru. Stąd m.in. otwarte przestrzenie oraz brak elementów ozdobnych. Jednak najczęściej za początki stylu industrialnego uznaje się lata 50. XX wieku, kiedy to na terenie Stanów Zjednoczonych panowała recesja. Spowodowała ona, że nagle opustoszało wiele budynków przemysłowych. Z czasem ludzie zaczęli je przekształcać w mieszkania. Współcześnie na rynku nieruchomości obecne są lokale znajdujące się w oryginalnych budynkach przemysłowych oraz mieszkania stylizowane na miejsca poprzemysłowe. Te pierwsze spotykane są znacznie rzadziej, a ich ceny osiągają często zawrotne kwoty.

<

Kolory i materiały w mieszkaniu w stylu industrialnym

Styl industrialny bardzo często wykorzystywany jest w loftach. Może być on także użyty w zwykłym mieszkaniu. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą uzyskać wymarzony efekt. Przede wszystkim industrial charakteryzują duże, otwarte przestrzenie. Kuchnia, salon i sypialnia z powodzeniem mogą zajmować jedno pomieszczenie, które przy pomocy przepierzenia, mebli czy umiejętnie dobranego oświetlenia zostaje podzielone na mniejsze strefy. Mieszkania industrialne nie mają wiele wspólnego z przytulnością. Są minimalistyczne i dominuje w nich chłodna paleta barw. Wśród kolorów najczęściej spotykane są odcienie bieli, szarości i beżu. Są one łączone z mocniejszymi akcentami w postaci metalowych, drewnianych albo chromowanych akcesoriów, które dodatkowo nadają wnętrzu surowego charakteru. Z mieszkaniem w stylu loftowym znakomicie komponują się ściany o betonowym wykończeniu. Przywodzą one na myśl wnętrza fabryczne. Podobne wrażenie wywołują ściany z odsłoniętymi cegłami. Częstym wyborem jest jedna wyrazista ściana. Przyciąga ona uwagę, a dzięki temu inne powierzchnie mogą pozostać w neutralnych odcieniach. Oprócz cementu i cegieł w industrialnych wnętrzach znakomicie sprawdzają się m.in. szkło, drewno, żelazo, granit czy stal. Warto jednak zdecydować się na jeden albo dwa dominujące materiały, tak aby nie utracić wrażenia czystości i minimalizmu. 

Industrialne mieszkanie i wybór mebli

Mieszkanie w stylu industrialnym z jednej strony jest niezwykle charakterystyczne, a z drugiej strony dopuszcza dużą różnorodność. Wszystko za sprawą początków kształtowania się tego typu estetyki. Ludzie, adaptując pofabryczne wnętrza na mieszkania, często nie mieli wielu pieniędzy. Stąd wybór mebli był raczej przypadkowy i w ten sposób powstawała jedyna w swoim rodzaju eklektyczna przestrzeń. Często łączono np. nową kanapę ze starym biurkiem i stołem. Wiele mebli posiadało wyjątkową historię, przez co całe wnętrze miało niepowtarzalny charakter. Jednak zasadą, którą warto przestrzegać w industrialnych mieszkaniach, jest umiar. Meble powinny być przede wszystkim praktyczne. Podobnie jak w przypadku ścian, tutaj również najlepiej sprawdza się chłodna tonacja kolorów. Jeżeli pragnie się ją odrobinę przełamać, można zdecydować się na kilka barwnych dodatków albo na meble z akcentem drewna, które ocieplą nieco wnętrze. Najlepszym wyborem są proste formy. W mieszkaniach w loftowym stylu bardzo dobrze sprawdzają się kawowe stoliki. Są one ładne, ale także funkcjonalne. Dobrym wyborem będzie np. czarny stół Cupid Marble Zuiver. Czarne wykończenie znakomicie komponuje się ze szklanym blatem imitującym marmur. Inną propozycją tej samej marki jest czarny stolik, ale tym razem z lustrzanym blatem. Oba warianty będą bardzo dobrze pasować do industrialnego mieszkania

Jakie dodatki w mieszkaniu w stylu loftowym?

Styl industrialny lubi prostotę. Dodatki powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Dobrym wyborem będzie np. lustro w metalowej ramie albo drabina, która zamieni się w stylową półkę. W mieszkaniach w stylu loftowym unikamy zasłon i firan. Lepszym wyborem są odsłonięte okna, przez które wpada dużo światła. W nocy można zasłonić je np. żaluzjami. W elementach dekoracji stawia się przede wszystkim na jakość, nie na ilość. Najlepiej sprawdzają się przedmioty z duszą. Doskonałą ozdobą będzie m.in. żeliwne żelazko albo stara maszyna do pisania. Nadadzą one wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Bardzo ważną rolę odgrywa również umiejętnie dobrane oświetlenie mieszkania. Świetnym wyborem są ozdobne żarówki np. model Filament od marki Oxyled. Doskonale prezentują się zwłaszcza na tle ceglanej albo betonowej ściany. W industrialnych mieszkaniach dobrze sprawdzają się minimalistyczne lampy z metalowymi elementami. Aby zyskać więcej światła, można stworzyć swój własny zestaw oświetleniowy, wieszając w niedalekiej odległości kilka identycznych lamp. Model Oxido Tuba od Ramko posiada prostą formę, dzięki czemu dobrze wygląda nawet w komplecie kilku sztuk. Przy projektowaniu industrialnego mieszkania warto kierować się zasadą umiaru. Liczą się proste formy i chłodna tonacja dodatków. 

Urządź swoje mieszkanie w stylu industrialnym w sklepie Magia Form

Wiele inspiracji znajdzie się w sklepach Magia Świateł i Magia Form. Kto wie, może nawet jeden upatrzony produkt stanie się motywacją do urządzenia całego wnętrza.