Oświetlenie akcentowe — co to jest?

Do kategorii oświetlenia akcentowego zaliczamy niewielkie oprawy, stanowiące pojedyncze źródło światła. Takie oświetlenie najlepiej sprawdza się więc w pomieszczeniach, w których zbudować pragniemy przyjemny, intymny klimat, czyli w sypialni lub salonie, ale również tam, gdzie zależy nam na nienachalnym podświetleniu — nad stopniami schodów czy w przedpokoju. Przeglądając ofertę producentów, musimy też pamiętać, że rolą opraw akcentowych nie jest oświetlenie dużej przestrzeni w pojedynkę. Z definicji powinniśmy instalować je w większych ilościach i to jedynie jako oświetlenie uzupełniające — nigdy jako główne. Wszyscy jednak wiemy, że to właśnie detale decydując o charakterze całości, dlatego modelom akcentowym radzimy poświęcić tyle samo uwagi, co zwykłym. Dowiedzmy się zatem, co to jest oświetlnie akcentowe i jak je wykorzystać w poszczególnych pomieszczeniach.

Oświetlenie akcentowe w sypialni i salonie — reflektory sufitowe

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl, gdy szukamy oświetlenia akcentowego, to lampy sufitowe oraz lampy typu spoty oświetleniowe. Doskonale oddają one ideę tych instalacji oświetleniowych — dobrze podświetlają jeden punkt, przyciągając do niego uwagę, jednak w pojedynkę nie są w stanie wyraźnie oświetlić całego pomieszczenia. Reflektory sufitowe przyjmują zwykle postać brył geometrycznych — sześcianów lub kuli — zaś ich kolory odwzorowują najpopularniejsze barwy farb wykorzystywanych do pokrycia sufitu. Wszystko po to, by maksymalnie zlały się z tłem, nie odciągając uwagi od podświetlanego miejsca.
Oświetlenie akcentowe

Regulowane kinkiety — praktyczne oświetlenie sufitowe

Duże możliwości regulacji — a co za tym idzie, również ogromną wygodę — daje kinkiet Tosca stworzony przez renomowaną i uznaną w całym oświetleniowym świecie markę Astro Lighting. Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że składa się on z dwóch ramion. Jedno przymocowane jest na stałe do ściany, drugie możemy niemalże dowolnie odchylać. Co więcej, nawet sam koniec regulowanego ramienia, na którym umieszczona jest świetlówka, stworzony został tak, byśmy mogli go obracać. W efekcie z kinkietem Tosca możemy robić praktycznie wszystko, czego dusza zapragnie. Takie rozwiązanie w szczególności docenią właściciele niewielkich bądź nieustawnych mieszkań. Dzięki oprawie Astro Lighting uda Ci się ograniczyć liczbę instalowanych opraw oświetleniowych, gdyż jedna z powodzeniem spełni rolę dwóch, a nawet trzech.
 
Co to jest oświetlenie akcentowe?

Lampy nad obrazy — kolejna funkcja oświetlenia akcentowego

Do kategorii oświetlenia akcentowego zaliczamy również te oprawy ścienne, których zadaniem jest podświetlanie obrazów czy luster. W tej kategorii produktowej wyjątkowo ciekawie prezentują się dwa projekty firmy Astro Lighting — Goya oraz Kashima. W odróżnieniu od tradycyjnych kinkietów, których ogromną zaletą jest fakt, iż przylegają bezpośrednio do ściany, zajmując mało miejsca, te dwa modele celowo zaprojektowane tak, by ich stelaż na kilka lub kilkanaście centymetrów odchylał się od ściany. W ten sposób światło żarówki kieruje się bezpośrednio na podświetlany obiekt, koncentrując na nim uwagę domowników i gości.

Oświetlenie akcentowe co to jest

Wpustowe oprawy schodowe — patrz pod nogi

Każdy posiadacz piętrowego domu wie, jak ogromną rolę dla bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców odgrywają wpustowe oprawy schodowe, stanowiące kolejny wariant oświetlenia akcentowego. Te niewielkie źródła światła, instalowane bezpośrednio w stopniach lub tuż nad nimi, oświetlą nam drogę na piętro lub na parter bez konieczności zapalania centralnego oświetlenia. Jednak o ich montaż powinni zatroszczyć się nie tylko ci domownicy, którzy często wracają do domu po zmroku. Klatka schodowa to fragment domu wyjątkowo trudny do doświetlenia, zaś nawet lampa świecąca wyraźnym światłem może nie doświetlić dokładnie wszystkich stopni, tym bardziej jeżeli zdecydujemy się na schody o silnie lakierowanej bądź całkowicie matowej powierzchni. Wpustowe oprawy schodowe są więc nie tylko ciekawym urozmaiceniem aranżacji, ale i koniecznym środkiem bezpieczeństwa.
Oświetlenie akcentowe co to znaczy

Reflektory na szynoprzewodach — nowocześnie i wygodnie

Naszą ulubioną kategorią oświetlenia akcentowego są reflektory na szynoprzewodach. Współczesne szynoprzewody projektuje się tak, by całkowicie wtopiły się w sufit, zaś umiejscowienie na szynie samego reflektora możemy dowolnie regulować, co czyni go jedną z najelastyczniejszych i najwygodniejszych form oświetlenia pomieszczenia. Choć większość reflektorów może wydać się do siebie podobna, jest to mylne pierwsze wrażenie — różnią się one szczegółami, które w tym wypadku okazują się szalenie istotne.
Co to znaczy oświetlenie akcentowe?

Oświetlenie akcentowe zamiast zwykłej lampy

Akcentowe instalacje oświetleniowe mogą z dużym powodzeniem także zastąpić niektóre lampy. Najlepszym przykładem jest wykorzystanie oprawy spot zamiast klasycznej lampki nocnej. Uda się nam zaoszczędzić sporo miejsca (zamiast stawiać lampę na stoliku nocnym, zainstalujesz ją w ścianie), zyskasz także wiele możliwości — za sprawą takiego rozwiązania możesz równie dobrze w ogóle zrezygnować z posiadania szafki przy łóżku. Wizualnie skorzysta także aranżacja sypialnia, zyskując nowoczesny, minimalistyczny charakter. Oświetlenie akcentowe zamiast lampki nocnej to w końcu najlepsze rozwiązanie dla osób, które stosunkowo rzadko czytają w łóżku, a do sypialni udają się tuż przed samym zaśnięciem. Zamiast marnować cenne miejsce na sporadycznie używaną lampę, spraw sobie kinkiet typu spot!
Czym jest oświetlenie akcentowe?

Chociaż oświetlenie akcentowe może sprawiać wrażenie małego istotnego punktu na mapie instalacji oświetleniowych, w praktyce do tej kategorii zaliczamy wiele kluczowych opraw. Wśród nich te, które nie tylko zdobią czy budują nastrój, ale również poprawiają nasze bezpieczeństwo — jak na przykład wpustowe oprawy schodowe.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię