Oświetlenie altany — czym się charakteryzuje i jak je zaaranżować?

Przed nami kolejne lato pełne afrykańskich upałów i tropikalnych nocy. Gdy z nieba leje się żar, większość z nas przemyka od jednego klimatyzowanego pomieszczenia do drugiego, szukając choć odrobiny cienia, przeciągu i schronienia. Przyjemnie robi się dopiero po zmroku, gdy palące słońce znika za horyzontem, jednak nagrzana ziemia sprawia, że temperatura nie spada zbyt nisko. W takich warunkach wieczór poza domem to czysta rozkosz. Do stworzenia odpowiedniego klimatu niezbędne jest także oświetlenie zewnętrzne. Dzisiaj skupiamy się więc na wyborze opraw, które zmienią Twoją zwykłą altanę w wymarzony, magiczny kącik. 

Lampy wiszące ze stali i szkła do ogrodu — oświetlamy altanę

Metal i szkło to jedno z najmodniejszych obecnie połączeń, chociaż wcale nie mamy na myśli polerowanego chromu i wymyślnych, szklanych form - charakterystycznych dla nowoczesnych biurowców. Ten stylowy duet doskonale sprawdza się również w wydaniu loftowym, które tak pięknie prezentuje się poza domem — na tarasach, w ogrodach i właśnie w altanach. Do wyboru masz modele bardziej industrialne, takie jak Montparnasse, bądź też prostsze i nowoczesne, jak model Calvi (obydwie lampy to dzieło twórców Astro). Stelaż drugiej oprawy, Calvi, nie wykonano z typowego dla loftowych instalacji oświetleniowych ciemnego metalu, lecz z polerowanego nikielu, dzięki temu podkreśla się jego wyjątkowość na tle innych projektów z tej kategorii.
 

Lampy do altany w stylu skandynawskim

Niesłabnącą popularnością już od kilku sezonów cieszy się styl skandynawski. Północna część Europy raczej nie słynie z ciepłych wieczorów, które można spędzać pod przysłowiową chmurką, nie oznacza to jednak, że lampami w stylu skandynawskim cieszymy się jedynie w domach. Świetnym przykładem charakterystycznej dla północy kontynenty estetyki przeniesionej do ogrodu są lampy Syra 90 firmy Bover. Co ciekawe brązowy klosz wykonano nie z drewna, lecz z imitującego wiklinę polietylenu. Powodem tej zmiany była chęć przystosowania opraw z linii Syra 90 do użytku zewnętrznego. Dodatkowym walorem tej kolekcji jest wbudowany ściemniacz, pozwalający na swobodną regulację natężenia światła.
 

Nastrojowe oświetlenie zewnętrzne — lampy, które przeniosą Cię do Francji

Jeśli Twoje serce rośnie na widok małych, wybrukowanych alejek i ścian porośniętych bluszczem, pokochasz kolekcję Tournai uznanej matki Kichler. Bogato zdobiony klosz z mosiądzu oraz szkła jednoznacznie nawiązuje do klimatu znanego nam z francuskich i włoskich miasteczek. Lampy z tej linii zainstalujesz na suficie lub na ścianie, tak więc każdy właściciel altany może zdecydować się na ich montaż.
 

Mniej i bardziej designerskie lampy stojące do ogrodu

Oprócz lamp wiszących i kinkietów, w altanach fantastycznie odnajdują się wszelkiego rodzaju słupki, czyli ogrodowa wersja stojących lamp podłogowych. Oprócz najbardziej klasycznych rozwiązań, czyli wbijanych w ziemię modeli, takich jak kolekcja Garden firmy Markslojd, Polacy pokochali też mniej standardowe rozwiązania. Wśród nich znajdują się kompozycje nowoczesne i eleganckie, które równie dobrze mogłyby stanąć w Twoim salonie lub biurze (jak Sibila marki Dopo czy zdecydowanie bardziej wymyślny Duszek sygnowany logo firmy Jadar Garden). 

Światło na altanę — zewnętrzne naświetlacze kierunkowe

Rozchwytywaną podkategorię zewnętrznych opraw stojących stanowią naświetlacze kierunkowe. Od tradycyjnych lamp odróżnia je to, że nie tyle oświetlają przestrzeń dookoła siebie, co świecą w konkretnym kierunku. Rozstrzał rozmiarowy jest imponujący — od niewielkich lamp z symbolicznym źródłem światła, po imponujące reflektory. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, jeżeli pragniesz oświetlić swoją altanę z zewnątrz. 
 

Zawsze i wszędzie, czyli koniecznie wybierz girlandę

Jednym z najlepszych wyborów do ogrodu są zewnętrzne girlandy. Nic tak nie podbija nastroju jak wiele małych żaróweczek, rozwieszonych na poręczy czy filarze. Gdzie konkretnie? Tu wybór należy do Ciebie, bowiem rozmieszone na elastycznej taśmie świetlówki możesz umieścić praktycznie wszędzie. Odległość między poszczególnymi żarówkami to 50 cm, co sprawia, że światło nie zlewa się. Girlandy ogrodowe mogą z powodzeniem zastąpić większość opraw zewnętrznych i niemalże w pojedynkę oświetlić Twoją altanę — gromadzenie lamp ogrodowych warto więc rozpocząć właśnie od nich.
 

Oświetlenie altany — redefiniujemy plafony na nowo

Najprostszym sposobem na oświetlenie altany jest instalacja plafonu, chociaż warto pamiętać, że współczesne plafony różni prawdziwa przepaść od ich pierwowzorów sprzed lat. Brzydkie, proste kółko lub kwadrat z najtańszego plastiku? Zapomnij! Dzisiejsze plafony wciąż są proste, chociaż chodzi tu bardziej o designerski minimalizm niż dawną ubogość, stanowią też prawdziwą ozdobę altany. Zdawało Ci się, że plafon to brzydka ostateczność? Rzuć okiem na dostępne w naszej ofercie plafony, a natychmiast zmienisz zdanie!

 
Jak widzisz, oświetlenie altany to wcale nie taka prosta sprawa. Chociaż patrząc na to z innej strony — fantastycznie, że mamy aż tyle możliwości! Nadal nie możesz się zdecydować? Zapoznaj się z pełną ofertą oświetlenia zewnętrznego, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie!