Oświetlenie balkonu - pomysły i inspiracje

Przed nami kilka pięknych miesięcy, w trakcie których popołudnia i wieczory zmienią się w upalne chwile, idealne na bajkowy relaks. Oczywiście, taki odpoczynek jest najprzyjemniejszy we własnym ogrodzie, pośród kwiatów i zieleni. Jednakże nawet w samym środku miejskiej dżungli masz szansę stworzyć sobie taką soczystą oazę — o ile tylko dysponujesz mieszkaniem z balkonem. Taki balkonik, nawet niewielki lecz należycie zagospodarowany, może stać się Twoim prywatnym rajem. Jak brzmi przepis? Rośliny plus oświetlenie na balkonie! My oczywiście bierzemy na siebie ten drugi element — dziś mamy dla Ciebie garść pomysłów i inspiracji na oprawy idealne na balkon.

Oświetlenie na balkon - girlandy zewnętrzne rodem z komedii romantycznej

Właściciele balkonów (ale i ogrodów) najchętniej sięgają po girlandy. Niewielkie, połączone jednym przewodem świetlówki łatwo rozwiesić na meblach lub balustradzie, a tworzą niezwykły klimat. Te małe żaróweczki to gwarancja romantycznego nastroju, nawet jeśli kilkanaście metrów od Ciebie rośnie następny blok! Kupując oświetlenie balkonu w bloku w postaci girlandy zewnętrzne musisz jednak uważać, bowiem wiele modeli — nawet tych jednoznacznie opisanych jako oświetlenie balkonu outdoorowe — nie posiada odpowiednich zabezpieczeń. W najlepszym wypadku po prostu przestaną działać po pierwszej ulewie, w najgorszym… może dojść do poważnego spięcia. Dlatego nie daj zwieść się opisom i z uwagą zweryfikuj opinie na temat producenta. My z czystym sumieniem polecamy firmę Markslojd. Girlanda tej marki, oprócz niepowtarzalnego uroku, posiada wiele praktycznych funkcji, jak na przykład możliwość ściemniania. Wykonano ją z gumy oraz tworzywa sztucznego, ponadto jest odporna na deszcz, wiatr i zmienną temperaturę.

 
oświetlenie balkonu

Jakie lampy na balkon? Niezawodne kinkiety!

Na balkonie równie dobrze sprawdzają się także kinkiety. Chociaż kojarzymy je głównie z oprawami zewnętrznymi stosowanymi przez właścicieli domów, posiadacze większych (a szczególnie dłuższych) balkonów również powinni się nimi zainteresować. Jednym z największych walorów kinkietów jest sposób ich montażu — instalowane bezpośrednio na ścianie, w ogóle nie zajmują tak cennego na balkonie miejsca. Ich umiejscowienie w żaden sposób nie koliduje z ustawieniem mebli, zaś ich zróżnicowane rozmiary pozwalają właścicielom balkonów dowolnie wybrać wielkość oraz natężenie światła. Kinkiety to podstawowy wybór osób, które nie lubią, gdy źródło światła znajduje się na wysokości ich wzroku oraz chcą mieć pewność, że nawet najbardziej skrajne warunki atmosferyczne nie zaszkodzą oprawie. Biorąc pod uwagę fakt, iż balkony rządzą się dokładnie tymi samymi prawami, co mieszkania — a więc metrów kwadratowych jest zawsze za mało — kinkiety to jedna z najbardziej ergonomicznych opcji, na jakie trafisz podczas poszukiwania instalacji oświetleniowej.
 

oświetlenie balkonowe

Lampy stojące idealne na balkon

Oprawy stojące to jeden z tych rodzajów charakterystycznych dla ogrodów rodzajów oświetlenia, do których zwyczajnie jeszcze nie przekonali się właściciele balkonów. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by taką niewielką, zewnętrzną lampę podłogową postawić właśnie na balkonie lub loggii. Oczywiście, w grę wchodzą głównie te mniejsze modele — kompaktowe słupki. Wiele z nich zaprojektowanych zostało tak, by światło rozchodziło się we wszystkich kierunkach. Jeśli jednak wolisz oświetlenie punktowe, bez trudu znajdziesz model dla siebie.

oświetlenie na balkon 

pomysł na oświetlenie balkonu

Oświetlenie na balkonie — plafony zewnętrzne

Specyficzna konstrukcja niektórych bloków daje właścicielom mieszkań możliwość zamontowania oświetlenia sufitowego. To rzadkie, lecz w loggiach czy nowoczesnych blokach deweloperskich wykonalne. Oczywiście nie zakładamy, że kogoś z Was fantazja poniesie na tyle, by instalować sobie na balkonie kilkupoziomowy, spektakularny abażur. Zamiast tego skupiliśmy się na nieco bardziej realistycznej opcji, czyli na plafonach. Zwykle kojarzą nam się one z dużymi, białymi, okrągłymi oprawami — jeśli ten model należy do Twoich ulubionych, z łatwością możesz go dostać. Ale warto rozejrzeć się uważniej, bowiem pomysłowi producenci oferują w tej kategorii produktowej tak wiele rozwiązań, że nawet nie szkoda nam tych efektownych abażurów. Jaki plafon warto wybrać na balkon? Czytaj dalej!

oświetlenie na balkonie

Nowoczesne i stylowe oświetlenie balkonowe

Oprócz prostych, minimalistycznych plafonów kwadratowych i prostokątnych, chętnie kupujecie modele niewielkie, wręcz bardzo małe, zaliczające się do kategorii oświetlenia spot, czyli punktowego. Takie mini-plafony nie oświetlą balkonu tak dobrze, jak zrobiłaby to klasyczna oprawa, są za to niezastąpione, gdy przychodzi do budowania odpowiedniego klimatu. Do wyboru masz także plafony loftowe, stylizowane na robocze oświetlenie balkonowe z dawnych fabryk, a także coś bardziej eleganckiego, czyli dekoracyjne żarówki zamknięte w szklanej szkatule. Niesłabnącą popularnością cieszą się także modele przywodzące na myśl urocze alejki dawnej Francji czy Anglii.

oświetlenie balkonu w bloku 

Założymy się, że nawet nie przypuszczałeś, jak wiele oświetleniowych możliwości daje Ci Twój własny, niepozorny balkon. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, weź pod uwagę metraż — najpierw zaplanuj wyposażenie balkonu, a dopiero potem zastanów się, jakie oprawy będą odpowiednie.