Oświetlenie w stylu art déco — estetyka, która nie traci na aktualności

Eksperci zajmujący się wystrojem wnętrz zgodnie przyznają, że oświetlenie w stylu art déco przeżywa już od kilku sezonów swój wielki renesans. Co sprawia, że estetyka modna w latach 1919-1939 — a więc naprawdę dawno — znowu puka do naszych drzwi? Cóż, po zgłębieniu tematu jej podstawowe założenia okazują się zaskakująco zbieżne z trendami, które obecnie podbijają świat sztuki, architektury oraz designu. Nie ominęło to również szalenie wrażliwej na wszelkie modowe zawirowania branży oświetleniowej. Czym dokładnie charakteryzuje się ten wytwornie brzmiący nurt? I jak zaprosić go do swojego domu? Dzisiaj porozmawiamy właśnie na ten temat! 

Co wyróżnia styl art déco? Jak wyglądają lampy art déco?

Styl art déco stanowił sprzeciw wobec typowego dla sztuki secesyjnej braku dyscypliny przestrzennej. Jego powstanie jest ściśle powiązane ze wzornictwem przemysłowym oraz chęcią przełamania wyłącznie użytkowego charakteru otaczających nas przedmiotów. Art déco miał czerpać z klasycznych estetyk, ale zachować przy tym nowoczesny, świeży charakter. Co to oznaczało w praktyce. Estetyka art déco skłaniała się ku geometryzacji form, zaś kolory były żywe i jasne. Symetryczne linie i nacisk na elegancję również uznawane są za charakterystyczne dla tego nurtu. Nietrudno się więc domyślić, że mimo upływu czasu, założenia art déco nie straciły na aktualności. Poznajmy lampy Art déco, które dobrze oddają ducha lat trzydziestych minionego wieku — to oprawy, w których funkcjonalność i uroda uzupełniają się nawzajem. 

Złote lampy wiszące — żywe barwy i symetria na pierwszym planie

Stworzone przez markę COSMOLight linia opraw BARCELONA zwraca na siebie uwagę przede wszystkim niezwykłymi kształtami. W jej skład wchodzą lampy wiszące, których abażury — choć tak różne — łączą przyjemnie harmonijne, geometryczne kształty. Na pierwszy rzut oka wyraźnie widoczna jest inspiracja regularnymi bryłami, a jeśli do tego równania dodamy jeszcze niezwykłą barwę szkła, z jakiego wykonane są klosze, otrzymujemy styl art déco w oświetleniu w najczystszej postaci! Lampy z serii BARCELONA to wymarzone oprawy do salonów, jadalni czy sypialni, czyli do większych pomieszczeń, które wymagają nieco intensywniejszego źródła światła, a przy tym pełnią rolę reprezentacyjną lub spędzamy w nich dużo czasu.  
styl art déco w oświetleniu

oświetlenia w stylu art déco

Oświetlenie w stylu art déco - dekoracyjne lampy sufitowe do dużych pomieszczeń

Swoje podejście do oświetlenia w stylu art déco zaprezentowała także firma Zuma Line. Linia BELLE to lampy sufitowe — klasyczna oprawa wisząca oraz plafon — obok których nie sposób przejść obojętnie. Zamiast tradycyjnego rozwiązania, czyli stelażu oraz żarówek, dostajemy precyzyjnie wykonaną, misterną wręcz konstrukcję z metalu i kryształu, inspirowaną światem roślin. Niektóre zakończenia to metalowe liście, inne zaś to niewielkie lampki LED, skierowane w różne strony. Właśnie ta ostatnia cecha oraz mnogość źródeł światła czyni z opraw BELLE świetną propozycję do dużych, trudnych do oświetlenia pomieszczeń.
lampy Art déco 

oświetlenia art déco 

Geometryczna i złota — wyjątkowa lampa do reprezentacyjnego pokoju

Złoty kolor stosunkowo często pojawia się w przedmiotach zaprojektowanych w stylu art déco. Czasami jest to barwa dominująca, czasami jedynie dekoracyjne zdobienia. Dziś postanowiliśmy jednak pójść na całość, dlatego pragniemy przedstawić Wam lampę wiszącą NOE marki Kaspa. Od razu widać w niej typowe dla oświetlenia art déco cechy, czyli symetrię, inspiracje geometrią oraz oczywiście jasny, wyrazisty kolor. Oprawa NOE skupia na sobie całą uwagę, dlatego nie powinna trafić do pomieszczenia, w którym jest już wiele dekoracji. Dużo lepiej sprawdzi się jako jedna z najważniejszych ozdób w pokoju.
 
oświetlenie w stylu art déco

Szkło w stylu art déco — odkrywamy szklane oprawy oświetleniowe na nowo

Styl art déco wyróżnia ponadto również powszechne wykorzystywanie szkła. Trend ten dobrze obrazuje oprawa sufitowa HOLLYWOOD CLEAR zaprojektowana przez wirtuozów tworzących dla firmy Nordlux. Lekko przydymione szkło, czarne wręcz szkło posiada fakturę, która — i to nie powinno już Was zaskoczyć — jest harmonijna, prosta, symetryczna i geometryczna. Oprawa HOLLYWOOD CLEAR to wybitnie trafiona propozycja nie tylko dla entuzjastów estetyki retro, ale również dla stylistycznych minimalistów, unikających awangardowych barw czy kształtów. Przy odrobinie szczęścia może pasować nawet do wnętrza w stylu skandynawskim! Szklany klosz potęguje z kolei jej funkcjonalność, nie ogranicza znaczącą intensywności emitowanego przez lampę światła. Przydymienie sprawia natomiast, że jest ono znacznie przyjemniejsze dla oka.
lampy w stylu art déco 

Jeżeli styl art déco był Ci dotychczas obcy to mamy nadzieję, że zaprzyjaźnisz się z nim na dłużej. Postawienie walorów estetycznych na równi z funkcjonalnością to doskonały ruch, który z art déco uczynił nie chwilowy trend, a ponadczasowy kierunek w sztuce, architekturze czy designie. Jasne, żywe barwy, inspiracja geometrią, symetria linii, czyli cechy tak popularne w tej chwili, podbiły serca na całym świecie już 100 lat temu. Pora na wielki powrót, bo lampy w stylu art déco nie tracą na aktualności!

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię