Różnice pomiędzy tradycyjnym oświetleniem a oświetleniem LED

Wybór oświetlenia do domu to kwestia, którą warto dokładnie przemyśleć. Podjęcie rozsądnych decyzji w tym zakresie pozwala cieszyć się komfortem eksploatacji danego wnętrza. Co ważne, wpływa również na koszty oraz kilka innych aspektów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć poniżej.  

Wydajność

Lampy LED przewyższają inne rodzaje oświetlenia, takie jak np. świetlówki, pod względem wydajności. Mogą działać nawet do 50 tysięcy godzin, co niewątpliwie stanowi duże osiągnięcie. Ta cecha sprawia, że przez kilka lat nie musimy kłopotać się wymianą żarówek. To ważne, ponieważ niektóre lampy, ze względu na budowę lub lokalizację, są trudno dostępne. Dotarcie do nich wymaga podjęcia wysiłku, na który zwykle nie mamy ani czasu, ani ochoty. Montując diody, przez długi czas nie musimy zaprzątać sobie głowy tego typu kwestiami.    

Nasycenie koloru

Światło generowane przez diodę LED jest mocno skoncentrowane w pojedynczą wiązkę, co sprawia, że okazuje się być intensywne lub, mówiąc inaczej, nasycone. Dzięki temu efekt, jaki osiągamy, wykorzystując pojedynczą żarówkę, jest wyrazisty i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Opisana cecha wydaje się być szczególnie istotna w minimalistycznych wnętrzach, w których występuje stosunkowo nieznaczna ilość ozdób i dekoracji - o ile oczywiście elementy tego rodzaju w ogóle się pojawiają.

https://www.magiaform.pl/reflektor-sufitowy-tubix-278700130-lucide-lampa-sufitowa-czarna

https://www.magiaform.pl/reflektor-sufitowy-greg-359091330-lucide-lampa-sufitowa-led-czarna

https://www.magiaform.pl/oprawa-wpuszczana-mixline-led-aquaform

Energochłonność

Oświetlenie, jakie zapewniają diody LED, jest nie tylko wydajne i intensywne, ale również energooszczędne. Pochłania stosunkowo niewiele prądu, dzięki czemu rachunki są znacznie niższe. Oszczędności, jakie można poczynić w skali roku, najczęściej są ewidentne i znaczne. Z drugiej strony, przed wymianą żarówek w domu, warto zestawić ich koszt z wysokością rachunków i ustalić, w jakim stopniu możemy ograniczyć wydatki. Mając takie dane, zdołamy podjąć świadomą i rozsądną decyzję.   

Wytrzymałość

Lampy LED sprawdzają się znakomicie w miejscach, w których panują trudne warunki. Chodzi np. o dużą wilgotność, bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury czy silny wiatr. Mimo tego typu utrudnień funkcjonują w zasadzie bezawaryjnie. Są przy tym bezpieczne i zapewniają maksimum komfortu. Oświetlenie tego typu jest przeznaczone do zadań specjalnych, dlatego można bez obaw umieścić je w ogrodzie, ma ganku, na balkonie czy w łazience.  

https://www.magiaform.pl/oprawa-wpuszczana-big-size-next-square-4000k-aquaform

https://www.magiaform.pl/plafon-big-size-next-round-led-4000k-aquaform

https://www.magiaform.pl/lampa-wiszaca-aqled-lens-230v-aquaform

Temperatura pracy

Jednym z większych mankamentów tradycyjnych żarówek jest to, że szybko i mocno się nagrzewają. Ich nieopatrzne dotknięcie może skutkować nieprzyjemnymi oparzeniami. Podnoszą również temperaturę w miejscu, w którym się znajdują, co jest odczuwalne szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Ta cecha może być uznana za wadę lub za zaletę – w zależności od preferencji. Warto jednak mieć świadomość jej istnienia, zanim dokonamy wyboru.   

Funkcjonalność

Żarówki, w których źródło światła stanowi dioda LED, podnoszą standard pomieszczenia, ponieważ pozwalają na wprowadzanie nowoczesnych i efektywnych rozwiązań. Dioda osiąga pełną moc świecenia w ułamku sekundy. Możemy wejść do kuchni, salonu czy sypialni i od razu przystąpić do wykonywania czynności, które wymagają np. precyzji, a więc także doskonałej widoczności. Świetnie sprawdza się przy oświetlaniu blatów kuchennych, stołów oraz elementów dekoracyjnych, takich jak np. obrazy lub rzeźby.

Różnorodność

Diody LED mają niski współczynnik oddawania barw, co oznacza, że przekłamują kolory. Widać to wyraźnie na zdjęciach. Przypuszczalnie za jakiś czas designerom uda się wyeliminować ten problem. Z drugiej strony LED-y posiadają jedną niezaprzeczalną zaletę: mogą występować w wielu wersjach kolorystycznych, nawet w tych najbardziej fantazyjnych i nietypowych. Taka różnorodność zapewnia w zasadzie nieograniczone możliwości w zakresie urządzania niezwykłych wnętrz. Ich kreatywne wykorzystanie pozwala uzyskać zdumiewające efekty.   

https://www.magiaform.pl/kinkiet-mirror-51-143842-ideal-lux

https://www.magiaform.pl/lampa-stolowa-gru-147635-ideal-lux

https://www.magiaform.pl/kinkiet-focus-ap1-ideal-lux

Nowoczesne oświetlenie cechuje się nie tylko niezwykłą funkcjonalnością, ale posiada również szereg innych zalet. Niestety ma także słabe strony, o czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji. Lampy ledowe, które stanowią sztandarowy przykład nowoczesnych elementów oświetleniowych, to znakomity wybór przede wszystkim dla osób, które oczekują wysokiego komfortu eksploatacji, a zarazem szukają sposobów na poczynienie pewnych oszczędności. Oświetlenie LED nie jest jednak jedyną opcją, jaką możemy wybrać. Klasyczne lampy, choć pochłaniają więcej energii, także mają swój urok. 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię