Sposoby na podświetlane ściany w salonie – aranżacje

Jak podświetlić ściany w salonie? Aranżacje

Salon przeważnie pełni wiele rozmaitych funkcji. Jest miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi, ale także przestrzenią, w której chcemy odpocząć. Czy możliwe jest połączenie roli reprezentacyjnej z wysoką funkcjonalnością? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Ważną rolę odgrywa zamontowanie odpowiedniego oświetlenia. Nowoczesne lampy do salonu przeważnie dzielimy na główne, boczne oraz dekoracyjne. To właśnie dzięki zastosowaniu kilku źródeł światła możesz aranżować przestrzeń na różne sposoby. Światło główne doskonale sprawdza się np. przy jedzeniu posiłków, z kolei boczne lampy świetnie spisują się, gdy chcesz poczytać albo obejrzeć film. Jednak to dekoracyjne oświetlenie tworzy w salonie przyjemną atmosferę i sprawia, że jest on miejscem, w którym chce się spędzać czas. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się podświetlane ściany w salonie. Jak je uzyskać i czy pasują do każdego stylu? Dzisiaj postaramy się rozjaśnić wszystkie wątpliwości.

Podświetlane ściany w salonie
Taśmy ledowe do salonu

Taśmy ledowe to prawdziwy przebój ostatnich lat. To ten rodzaj oświetlenia, który posiada praktycznie same zalety. Taśmy LED są energooszczędne, ich cena jest stosunkowo niska, a do tego pozostawiają dużą swobodę aranżacyjną. Ledowe listwy są montowane m.in. w podwieszanych sufitach oraz w profilach ściennych. Już sama lśniąca linia uatrakcyjnia wnętrze. Kolejną zaletą taśm ledowych jest fakt, że możesz je dowolnie układać jako element podświetlanej ściany w salonie. Najczęściej tworzone są z nich poziome pasy, montowane przy suficie. To świetny sposób na uatrakcyjnienie ściany, na tle której znajduje się sprzęt RTV albo galeria rodzinnych zdjęć. Pionowe ustawienie taśm sprawia, że wnętrze momentalnie nabiera nowoczesnego charakteru. Jak podświetlić ściany w salonie? Jeżeli zależy Ci na designerskim projekcie, świetnie sprawdzi się połączenie kilku taśm ledowych. Mogą one tworzyć równoległe albo prostopadłe linie, ale jeżeli masz w sobie duszę artysty, możesz z nich też utworzyć nawet skomplikowane kształty. W ten sposób uzyskasz w pełni niepowtarzalne oświetlenie salonu. W przypadku, gdy wahasz się jeszcze nad zakupem taśm LED, warto wypróbować cotton ballsy. To prawdziwy sprzedażowy hit, który pasuje do każdej aranżacji. Podwieszając kule pod sufitem, będziesz miał pogląd na to, jak będzie wyglądało usytuowane w tym miejscu oświetlenie. Może nawet efekt na tyle przypadnie Ci do gustu, że cotton ballsy staną się stałym elementem wystroju.

Podświetlana ściana w salonie

Reflektory i spoty jako pomysł na ściany podświetlane w salonie

Niezwykle subtelnym sposobem na podświetlenie ściany w salonie jest wykorzystanie reflektorów albo spotów. Dzięki nim możesz skierować strumień światła w dowolnie wybraną stronę. Lampy mogą być przymocowane na suficie, ale także na prostopadłej albo równoległej ścianie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniesz uzyskać. Reflektory do salonu często są wykorzystywane do podkreślenia obrazów czy półek. To też świetny sposób na rozświetlenie wnęk. Z kolei spoty w sposób mistrzowski tworzą kameralną atmosferę. Delikatnie rozproszone światło dodaje wnętrzu nieco tajemnicy, a ponadto sprzyja wypoczynkowi. Jak podświetlić ścianę w salonie? Przy wieczornym seansie filmowym albo przy spotkaniu z przyjaciółmi spoty z powodzeniem mogą służyć jako jedyne oświetlenie salonu. Wśród popularnych modeli znalazł się m.in. spot Oneon od marki Zuma Line. Minimalistyczna oprawa doskonale pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. W tego rodzaju lampach to strumień świtała pełni pierwszoplanową rolę, a sama konstrukcja pozostaje dla niego tłem.

Podświetlenie
Kinkiety i lampy wiszące

Ściany podświetlane w salonie dzięki lampom wiszącym potrafią zagwarantować niezwykły efekt. Jednak do tego zadania najbardziej nadają się modele o regulowanej wysokości oraz o ruchomych kloszach. W ten sposób możesz zamontować lampę tuż przy suficie, a strumień światła skierować wprost na ścianę. To rzadkie, ale jednocześnie bardzo efektowne rozwiązanie, które z pewnością uatrakcyjni wygląd Twojego salonu. Jeszcze innym sposobem na rozświetlenie ściany jest montaż kinkietów. Dobrą wiadomością jest, że tego typu lampy pasują do każdego stylu. Świetnie prezentują się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych mieszkaniach. Chętnie wybierane są kinkiety Maxi Cube od marki AQform. Oprawa ma formę prostej geometrycznej bryły, która stanowi doskonałą bazę dla strumienia światła, który wydobywa się z dołu i góry oprawy. To przykład modelu, w którym to światło pełni rolę najważniejszej dekoracji i podświetlenia ściany od dołu. Zupełnie inną propozycją jest kinkiet do salonu Brest COSMOLight. Mosiądzowany metal oraz kryształowe elementy doskonale pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym oraz glamour. Istnieje wiele sposób na oświetlenie salonu. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na zakup reflektorków, taśmy ledowej czy kinkietów, pewne jest, że dekoracyjne oświetlenie całkiem odmieni Twój salon.

Ściany podświetlane w salonie