Oświetlenie do domowego biura – podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze lamp

Home office to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród Polaków. Decydując się na nie, oszczędzamy czas i środki przeznaczone na dojazd do pracy. Zyskujemy także możliwość zaaranżowania przestrzeni w pełni dostosowanej do naszych potrzeb i oczekiwań, również w kwestii oświetlenia.  

Co jest dla nas ważne? Sformułowanie własnych celów ma ogromne znaczenie, gdy zamierzamy urządzić biuro w swoim domu. Jeśli nie wiemy dokładnie, na co zwrócić uwagę, planując jego wystrój, dobrze jest korzystać z podpowiedzi. Wybierając lampy biurowe, warto brać pod uwagę kwestie, takie jak: 

1. Budżet

Zakup niezbędnych elementów oświetlenia domu to znaczny wydatek. Warto więc dokładnie przyjrzeć się kosztom i zweryfikować, czy posiadamy niezbędne środki, by zakupić modele, które zaspokajają nasze potrzeby. Jeśli nie, dobrze jest zweryfikować swoje postanowienia zakupowe i wybrać te lampy, które wpisują się w nasze potrzeby i jednocześnie kosztują tyle, że możemy pozwolić sobie na ich zakup. Najrozsądniejsze rozwiązanie to stawianie na modele najlepsze w swojej klasie, tzn. takie, w przypadku których cena odzwierciedla jakość.   

2. Bezpieczeństwo

Ważne, by oświetlenie do pracy zapewniało nam również odpowiednie warunki do podejmowania określonych czynności. W przeciwnym razie możemy zmagać się z przykrymi chorobami oczu, skutkującymi stopniowym pogarszaniem się wzroku. Mogą towarzyszyć nam również: bóle głowy, rozdrażnienie itd. W trosce o własne bezpieczeństwo należy zapewnić sobie nie tylko oświetlenie centralne, ale również punktowe, kierunkowe – tak, byśmy mogli kierować strumień światła w odpowiednią stronę, pod właściwym kątem. To niezmiernie ważne, jeśli nie chcemy, by praca zagrażała naszemu samopoczuciu i zdrowiu.   

3. Funkcjonalność

Lampy biurowe powinny odznaczać się także funkcjonalnością. Ruchome głowice to absolutne „must have”, jeśli chodzi o oświetlenie tego typu. Dzięki nim można dostosowywać miejsce pracy do specyfiki określonych zadań. Składanie skomplikowanych modeli wymaga innego oświetlenia niż np. praca przy komputerze. Wybierając lampy, dobrze jest dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty działań, jakie zamierzamy wykonywać. Podejmowanie pochopnych, nieprzemyślanych decyzji z pewnością nie jest wskazane, jeśli chodzi o aranżowanie przestrzeni o charakterze użytkowym.    
 
 

4. Komfort

Wybór funkcjonalnych rozwiązań wiąże się z wygodą. Mądrze rozplanowany układ przewodów i włączników, możliwość dostosowywania poszczególnych modeli lamp do bieżących potrzeb czy odpowiednie natężenie światła – to przykładowe aspekty, o które z pewnością warto się zatroszczyć, urządzając domowe biuro. Im korzystniejsze warunki sobie zapewnimy, tym przyjemniej będzie nam się pracować. To niezwykle prosta zasada, którą warto kierować się przy aranżowaniu typowo użytkowych wnętrz, takich jak np. pokój lub kącik do pracy. 

5. Estetyka

Intensywność i temperatura barwowa światła czy kształty i kolory opraw – to czynniki, które decydują o wyglądzie lamp. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, rozważmy, czy określone modele wpisują się w wystrój wnętrza. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych zgrzytów estetycznych, które mogłyby sprawiać, że przebywanie w naszym domowym biurze okazałoby się… męczarnią. Ten czynnik odgrywa szczególną rolę, jeśli np. zamierzamy zapraszać klientów do swojej siedziby. Funkcjonalność i estetyka zdecydowanie powinny iść ze sobą w parze. 
 
 

6. Kolory i materiały 

Kolorystyka zastosowana w przypadku poszczególnych modeli lamp powinna odpowiadać naszym gustom i dobrze komponować się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Jeśli zadbamy o tę kwestię, z pewnością korzystnie wpłynie to na nasze samopoczucie. Ważne, by zwracać uwagę również na materiały wykorzystane w produkcji – chodzi o ich jakość, trwałość i inne właściwości, które mogą mieć znaczenie w określonej sytuacji.  

7. Moda

Urządzając biuro, dobrze zwracać uwagę również na to, co aktualnie jest modne. Oczywiście w aranżacji nie powinno zabraknąć tego, co klasyczne i ponadczasowe. Podobne elementy dodają wnętrzu uroku i klasy. Z drugiej strony, nie zawsze trzeba stosować się do tej wskazówki. Odnoszenie się do najnowszych trendów wprowadza ożywienie i sprzyja kształtowaniu wizerunku – to niezmiernie ważne w przypadku niektórych zawodów. 
 
 
Domowe biuro to miejsce, w którym spędza się sporo czasu. Wykonywanie wymagających zadań zawodowych powinno odbywać się w komfortowych warunkach. Można je sobie zapewnić, m.in. mądrze dobierając oświetlenie i dostosowując je do własnych potrzeb.