Oświetlenie w stylu loft — po czym je poznać?

Architekci wnętrz to społeczność pełna sprzeczności. Z jednej strony dążą do dyskretnego minimalizmu, z drugiej cenią precyzyjne zdobienia. Uwielbiają perfekcyjną harmonię, ale nie boją się nieregularnych kształtów. Celują w nowoczesną elegancję, promując jednocześnie przytulny i domowy styl skandynawski. W obliczu tak wielu kontrastów nie powinna dziwić popularność postindustrialnego stylu loftowego, czyli aranżacji nawiązujących do pofabrycznych wnętrz. Surowe, celowo niewykończone i sztucznie postarzane elementy wyposażenia to nie sezonowy hit ani chwilowy trend — to stała pozycja w katalogach producentów wszelkiego rodzaju wyposażenia. Twórcy instalacje oświetleniowych nie odstają i również mają coś do powiedzenia w temacie loftowych wnętrz. Zapraszamy Was na krótką wycieczkę po tych wyjątkowych oprawach. 

Lampy loftowe do pomieszczeń, które trudno doświetlić 

Kolekcja autorstwa marki Kaspa o wdzięcznym tytule Loft to — jak sama nazwa wskazuje — oprawy stworzone z myślą o postindustrialnych wnętrzach. W jej skład wchodzą plafony, lampy wiszące oraz kinkiety, które łączy ten sam styl — dekoracyjne wolframowe żarówki zostały zamknięte w szklanych kubikach, oddając to, co w stylu loftowym najpiękniejsze, czyli prostotę, wyrazistość i swoistą surowość. Zarówno plafon, jak i lampa wisząca, zbudowano z czterech świetlówek, ułożonych w długą listwę. Dzięki temu doskonale doświetlą duże, podłużne pomieszczenia, którym standardowa oprawa mogłaby nie podołać. Podobnymi komplementami obdarować można kinkiety. Choć przez wiele dekad ten rodzaj instalacji zarezerwowany był dla lokali publicznych, typu muzea, hotele czy galerie sztuki, dziś kinkiety równie łatwo spotkać w prywatnych domach. Ich praktyczność jest trudna do przecenienia i marka Kaspa dobrze o tym wie.
 

Loftowe oprawy wewnętrzne — świetlówki i przewody elektryczne to udany duet

Wykorzystywanie luźno puszczonych kabli to jeden z patentów, po które najchętniej sięgają twórcy loftowego oświetlenia. Co ciekawe, tak zaprojektowane oprawy świetnie pasują również do innych aranżacji, na przykład w stylu skandynawskim. O wypuszczenie właśnie takiej, bardzo udanej kolekcji, pokusiła się firma Sollux Lighting. Tworzą ją różnego rodzaju oprawy — kinkiety, lampy wiszące — łączy je ta sama estetyka. Zawieszone na grubym, czarnym przewodzie elektrycznym okrągłe świetlówki dodadzą każdemu wnętrzu wyrazistości i charakteru, a przy tym naprawdę dobrze je oświetlą. Na szczególną uwagę zasługują modele wiszące, w których ilość żarówek jest mocno zróżnicowana — od jednej do siedmiu — co pozwoli Ci dopasować intensywność światła do własnych potrzeb.

 

Lampy do loftowych wnętrz — postaw na sztucznie postarzone powierzchnie

Kolejnym zabiegiem, dzięki jakiemu łatwiej poznać styl loftowy, to sztuczne postarzane. Świetnym reprezentantem tego rozwiązania jest lampa New Axel, zaprojektowana i wykonana przez wysoce wykwalifikowanych specjalistów pracujących dla uznanej marki AZzardo. New Axel to lampa wisząca o szczególnie urokliwym kloszu — zewnętrzna powierzchnia pozostaje czarna i matowa, jeśli zaś zajrzymy pod klosz, zobaczymy mosiądz, wyglądający na dużo starszy, niż w rzeczywistości. Sztuczne postarzanie drewna czy metalu sprawia, że elementy wyposażenia w loftowym stylu zyskują tego niepowtarzalnego ducha przeszłości, za którego tak bardzo je kochamy. Dzięki połączeniu z matową powierzchnią, lampa wisząca New Axel będzie się wspaniale prezentować nawet w eleganckich pomieszczeniach, a także w przestrzeniach publicznych, takich jako kawiarnie czy restauracje, których właściciele lubią wyróżniać się na tle tłumu.

Odważne rozwiązania w lampach loftowych — nie bój się eksperymentować 

O jeszcze inne loftowe rozwiązanie, pokusiła się firma Italux, znana ze swojego bezkompromisowego podejścia do trendów — twórcy tej marki nigdy nie ulegają chwilowym modom i zawsze stawiają przede wszystkim na dobry styl. Wybierając oświetlenie tego producenta, za każdym razem zyskujesz gwarancję najwyższej jakości zastosowanych materiałów i precyzji wykończenia. Kolekcją Melane marka Italux dowiodła ponadto, że nie boi się odważnych patentów oraz wyrazistych fasonów. Wchodzące w jej skład dwie lampy wiszące oraz jeden kinkiet łatwo poznać, ponieważ ich charakterystycznym elementem jest ogromna, ozdobna żarówka, a także stelaż z matowego metalu. W przypadku modeli sufitowych możesz wybierać pomiędzy złotem a czernią, zaś w przypadku kinkiety projektanci zdecydowali się na uniwersalną czerń. Ogromną zaletą tej linii jest jej praktyczna strona, bowiem w lampach wiszących średnica stelaża to aż 60 cm, co oznacza, że nawet duży salon, sypialnia, kuchnia czy jadalnia zostaną wyraźnie oświetlone ciepłym, przyjemnym światłem. O zaletach kinkietów wspominaliśmy z kolei już wiele razy, więc dodamy tylko — posiadacze domów i mieszkań o wąskich, podłużnych pomieszczeniach, gdzie brakuje miejsca na lampy podłogowe czy zwisające abażury, koniecznie powinni się na nie zdecydować.

 

Jak widać styl loftowy wyróżnia kilka charakterystycznych elementów. Zastosowanie ich podczas projektowania lamp to jednak za mało, bowiem ta estetyka jest znacznie bardziej wymagająca. Projektant wykazać się musi wiedzą, fantazją, doświadczeniem i przede wszystkim wysokimi kompetencjami, by loftowa oprawa była nie tylko metalowa czy sztucznie postarzana, ale też elegancka oraz stylowa.