Szynoprzewody - jak odpowiednio skomponować system szynowy?

Reflektor Stinger Pure 80 - jak montować szynoprzewody?Zanim przystąpimy do omówienia tego jak zamontować oświetlenie szynowe, warto krótko wyjaśnić, czym tak właściwie on jest. Bywa również określany mianem oświetlenia szynowego, szynoprzewodu czy reflektorów na szynie. Pod różną nomenklaturą kryje się ten sam mechanizm. Podstawowym elementem systemu jest montowana do sufitu listwa, przez którą przepływa prąd. Dzięki temu, że prąd jest doprowadzany bezpośrednio do szyny, mocowane oprawy mogą być swobodnie przesuwane na całej jej długości. Przy montażu szynoprzewodu konieczne okazują się także m.in. łączniki, linki montażowe i zasilacze, ale o tym piszemy szerzej w dalszej części tekstu. Oświetlenie szynowe znajduje zastosowanie zarówno w mieszkaniach, jak i w biurach, hotelach czy restauracjach. To świetny sposób na uzyskanie głównego, ale także dodatkowego źródła światła w pomieszczeniu. Przy wyborze szynoprzewodu decydujesz nie tylko o rodzaju listew i opraw, ale również czy lepszą opcją będzie oświetlenie 1-fazowe czy 3-fazowe.

 

Czym się różnią rodzaje szynoprzewodów?

Reflektor do systemu szynowego RAFTER - oświetlenie szynowe jak zamontować
Jakie są rodzaje szynoprzewodów i czym tak właściwie różni się oświetlenie szynowe 1-fazowe i 3-fazowe? Pierwsze ma dostęp do jednego obwodu, drugie natomiast do trzech. W konsekwencji tego przy oświetleniu 1-fazowym jednocześnie włączają się wszystkie punkty świetlne, natomiast przy opcji 3-fazowej masz możliwość włączenia tylko części opraw. Wybór jest przeważnie podyktowany zastosowaniem lamp. Oświetlenie 1-fazowe świetnie sprawdza się przy stosunkowo niewielkich przestrzeniach. To idealny wybór nad stół albo wyspę kuchenną. Z kolei szyna 3-fazowa doskonale nadaje się do większych wnętrz. Przy jej pomocy możesz oświetlić nawet pokaźnych rozmiarów salon. To bardzo wygodny sposób na uzyskanie światła w pokoju. Przykładowo jeden przełącznik może uruchamiać np. centralne oprawy, które znajdują się nad stołem, a drugi skrajne lampy, które są potrzebne do oświetlenia np. kątów pomieszczenia. Atutem jest również to, że cała konstrukcja może przybierać rozmaity kształt. Oświetlenie na planie litery L będzie znakomicie pasowało nad ławę albo narożnik, z kolei na planie X może równomiernie oświetlić cały pokój. Jednak szynoprzewody dzielimy nie tylko na 1-fazowe i 3-fazowe, ale także na wpuszczane, natynkowe oraz zwieszane. Dzięki temu bez trudu znajdziesz wariant najlepiej pasujący do Twojego mieszkania. Oprawy wpuszczane są często wykorzystywane do miejscowego oświetlenia np. blatów kuchennych czy szafek. To świetny sposób na uzyskanie przytulnego klimatu. Z kolei oprawy halogenowe sufitowe bardzo często znajdują zastosowanie jako oświetlenie całego pomieszczenia. Idealnie pasują do stylu nowoczesnego oraz industrialnego, ale sprawdzają się również przy klasycznym wystroju. Listwy zwieszane słyną ze swojego dekoracyjnego charakteru. Doskonale prezentują się m.in. jako oświetlenie wyspy kuchennej.

Jak montować szynoprzewody? Instrukcja montażu oświetlenia

Przy wyborze oświetlenia często kierujemy się względami wizualnymi. Również ten warunek może przeważać w przypadku zakupu oświetlenia szynowego, jednak trzeba mieć także na względzie to, że koniecznym kryterium jest dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. Najbezpieczniejszym wyborem jest zakup osprzętu oraz wszelkich dodatków od jednego producenta. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki w trakcie montażu. Do montażu szynoprzewodów potrzebne są nie tylko szyny i oprawy, ale także elementy techniczne, takie jak zasilacze, linki montażowe czy łączniki. Przydatne okazują się również zaślepki, czyli końcówki szyn. Łączniki najczęściej przybierają kształt liter T (łączniki trójdrożne), L (narożniki) albo X (łączniki czterodrożne). Atutem tego typu rozwiązania jest fakt, że nie musi być ono stałe. Jeżeli przy przeprowadzce albo przemeblowaniu uznasz, że lepiej pasowałby inny system oświetlenia, możesz go zmienić za pomocą odpowiednio dobranych łączników. Wśród samych łączników wyróżnia się części zewnętrzne oraz wewnętrzne. Szynoprzewody są znakomitym wyborem do mieszkań, przestrzeni biurowych oraz rekreacyjnych. Choć początkowo proces wyboru i instrukcja montażu szynoprzewodów wszystkich elementów może wydawać się nieco skomplikowana, szybko odkryjesz, że to jedynie pierwsze wrażenie, a tak naprawdę skompletowanie systemu szynowego nie przysparza większych trudności.

Reflektor PISTOL S0006 Maxlight - rodzaje szynoprzewodów